Chrapiesz? Możesz zginąć w wypadku!

Wywiad z doktorem habilitowanym nauk medycznych Filipem M. Szymańskim z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

dr hab. Filip M. Szymański

ALVIN GAJADHUR: Dlaczego sen jest tak ważny dla naszego organizmu?

FILIP M. SZYMAŃSKI: Sen jest fizjologicznym procesem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewnia nie tylko odpoczynek i regenerację, ale także jest czasem kiedy następują fizjologiczne procesy. To m.in. spadek częstości akcji serca i wartości ciśnienia tętniczego krwi, ale też regeneracja neuroprzekaźników. Bardzo wiele czynników zarówno fizycznych, jak również psychologicznych wpływa na to, czy sen jest odpowiednio długi oraz czy przynosi efektywny odpoczynek.

A.G.: Czy nocne chrapanie jest groźne? 

F.M.S.: Chrapanie jest uciążliwe dla osoby, której dotyka. Powoduje problemy ze snem i zmęczenie w czasie dnia. Zaburza także sen osobom dzielącym sypialnię z osobą chrapiącą. Co najważniejsze, chrapanie może być objawem poważnej choroby – obturacyjnego bezdechu sennego.

​A.G.: Czym on może się objawiać?

F.M.S.: U pacjentów, u których występuje obturacyjny bezdech senny dochodzi do zapadania się światła górnych dróg oddechowych, spowodowanego przede wszystkim spadkiem napięcia mięśniowego ich ścian. Prowadzi to do występowania bezdechów i spłyceń oddychania, które mogą trwać nawet kilkadziesiąt sekund. Najczęstszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego jest właśnie chrapanie, ale pojawiać się mogą także nadmierna potliwość w nocy, problemy z ponownym zaśnięciem, potrzeba oddawania moczu w nocy, nagłe wybudzenia ze snu - często połączone z uczuciem braku powietrza, niespokojny, przerywany sen. Powoduje to, że osoby chrapiące, czy cierpiące na obturacyjny bezdech senny, po obudzeniu nie są wyspane. Rano cierpią na bóle głowy i odczuwają suchość w ustach, zaś w ciągu dnia pojawiają się u nich nadmierna senność i drażliwość oraz trudności z koncentracją.

A.G.: Czy następstwem tych objawów mogą być poważniejsze schorzenia? Jeśli tak, to jakie?

F.M.S.: Obturacyjny bezdech senny wpływa na cały organizm człowieka, a szczególnie silnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Poprzez występujące w czasie bezdechów wahania ciśnienia tętniczego wewnątrz klatki piersiowej, aktywację współczulną, przerywaną hipoksję, a także zaburzenia mechaniczne, powoduje bardzo wiele schorzeń, m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zawały serca, udary mózgu, czy zaburzenia rytmu serca. U pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym znacznie częściej zawały serca i udary mózgu występują w nocy lub we wczesnych godzinach porannych.

A.G.: Czy kierowca, który chrapie stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego? 

F.M.S.: Zdecydowanie tak. Jak łatwo sobie wyobrazić, senność, zła koncentracja i rozdrażnienie – spowodowane snem przerywanym chrapaniem i bezdechami - prowadzą do problemów, na przykład z prowadzeniem samochodów. Obturacyjny bezdech senny wpływa negatywnie na wydolność fizyczną, intelektualną i zwiększa ryzyko wypadków. Szacuje się, że aż 22% wypadków drogowych powodowanych jest przez nadmierną senność, a 17-19% procent wypadków śmiertelnych wynika z zaśnięcia za kierownicą.

​A.G.: Czy można te schorzenia leczyć? O czym powinni pamiętać kierowcy? 

F.M.S.: Chrapanie, jak również obturacyjny bezdech senny można skutecznie leczyć. Osoby leczone mają nie tylko większy komfort życia, ale nie są też w tak dużym stopniu narażone na wypadki komunikacyjne i choroby serca. Wszyscy kierowcy, zwłaszcza zawodowi, a także ich rodziny powinni zwracać uwagę na chrapanie, które jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Wykrycie i leczenie choroby nie tylko poprawia ogólny stan zdrowia kierowców, ale także przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

​A.G.: Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Kardiolodzy biją na alarm. 20-latkowie narażeni na zawał i udar: 
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kardiolodzy-bija-na-alarm-20-latkowie-narazeni-na-zawal-i-udar/jb05q0

5 Komentarze

  1. Ja od dłuższego czasu miałam z tym poważny problem. Nie mogłam zasnąć a jak wstawałam to od razu byłam zmęczona.
    Okazało się, że dużo zależy od odżywiania. Znajoma poleciła mi odpowiednie, zdrowe i naturalnie:) smaczne posiłki ( idealnafigura.com/gberes ) dzięki których teraz wyglądam lepiej świetnie się teraz czuje a co najważniejsze nie mam już problemu ze snem.
    Polecam

  2. Ja od dłuższego czasu miałam z tym poważny problem. Nie mogłam zasnąć a jak wstawałam to od razu byłam zmęczona.
    Okazało się, że dużo zależy od odżywiania. Znajoma poleciła mi odpowiednie, zdrowe i naturalnie:) smaczne posiłki ( idealnafigura.com/gberes dzięki których teraz wyglądam lepiej świetnie się teraz czuje a co najważniejsze nie mam już problemu ze snem.
    Polecam

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.